Kaşe Sipariş

Kazıma Mühür, Otomatik Kaşe, Madalya ve Plaket

Günümüzde kaşe genel olarak iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi; eskiden olduğu gibi polimerle, ikincisi de Laser’le yapılmaktadır. Polimerle yapılan kaşeler hem zahmetli hem de maliyetli olmaktadır. Polimerle yapılan kaşelerde bir saat sonra verilmek koşuluyla iki kat ücret alınmaktadır. Fakat Laser ile yapılan kaşelerde böyle bir sorun söz konusu değildir. Yazıcıdan çıktı alır gibi kaşe lastiği yapılmaktadır. Kazıyarak yapıldığı için kaşe lastiğinde deforme ve aşınma gibi sorunlar olmamaktadır. Burada maliyet “LASER KAŞE MAKİNASI” maliyetidir. Polimer kaşe makinası Laser kaşe makinası yanında çok ama çok ucuzdur. Bu nedenle Laser’le yapılan kaşede beklemeden acele farkı ödemeden 10-15 dakika içinde kaşenizi alabilirisiniz.

Buraya kadar anlatılanlar otomatik kaşe içindi. Yani mürekkebini kendi içine yerleştirilmiş keçesinden alır. Diğer bir kaşe türü de daha çok eczaneler ve noterlerin kullandığı manuel kaşelerdir. Bu kaşelerin boyutları bazen 115*70 cm’ye kadar çıkabilir. Adı geçen kaşelerde mürekkep ıstampaya basılarak alınır.

Kaşeler, kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Mesela vergi dairelerinde, tapu müdürlüklerinde, mali müşavirlerde ve muhtarlıklardaki kaşeler darphane tarafından yapılmaktadır. Bizler gibi serbest çalışan kaşeciler tarafından yapılması yasaktır, aynı zamanda suçtur.